15 kwietnia, 2015

Technika mycia włosów odżywką


"Judy washing her hair"
savinggraces.deviantart.com
Post ten jest uzupełnieniem kwietniowego artykułu o tej metodzie. Znajdziesz tam bardziej rozbudowane informacje. W tym poście chcę ograniczyć się do wskazówek technicznych dla osób, które chcą umyć włosy odżywką po raz pierwszy. Zasady te można do pewnego stopnia modyfikować wg potrzeb własnych, ale na początek wydają się dobrą ściągawką.


1. Wybierz odżywkę o odpowiednim składzie

Cóż to znaczy odpowiednim? Powinna nie zawierać silikonów, filmformerów oraz mieć wysoko substancje myjące. Z uwagi na te wymagania, najprawdopodobniej odpowiedni produkt znajdziesz nie pośród odżywek, a masek - te pierwsze zazwyczaj posiadają silikony.

Proponuję, aby był to:

a) Kallos Latte lub Kallos Color. 1 litr, cena 10 zł - ekonomicznie bardzo dobra decyzja, składowo również. Dostępne w Hebe oraz drogeriach internetowych.

b) Serical, Crema al Latte - tak jak powyżej, dobra cena i objętość kosmetyku. Myje trochę silniej niż powyższe Kallosy. Dostępne w Hebe.

c) L'Biotica Biovax (nie wszystkie wersje! Na początek np. Biovax do włosów suchych i zniszczonych, inne ich rodzaje bez silikonów zostały wymienione w tym poście) 250 ml, cena: 14-20 złotych. Dostępne w Naturze, Hebe, Superpharm.

d) Przepisy Babci Agafii, Balsamy na propolisach, 600ml, 26 złotych. Dostępne w zielarniach. Każde średnie i duże miasto ma swoją zielarnię, tylko jeszcze o tym nie wiesz ;-)

Rozbudowana lista masek znajduje się w poprzednim poście.


2. Jeżeli używasz silikonów, rozważ umycie włosów szamponem o prostym składzie

Mieliśmy myć włosy odżywką, a tu szampon... Owszem, możesz pominąć ten krok, szczególnie jeśli nie zamierasz na dłużej eliminować silikonów z pielęgnacji. Może się jednak zdarzyć, że choć włosy po myciu odżywką będą czyste, stracą trochę swojej objętości.
Jeżeli nie wiesz, czy używasz silikonów, najprawdopodobniej tak właśnie jest. Większość drogeryjnych odżywek i szamponów jest w nie wyposażona.
Czym jest prosty, oczyszczający szampon? Sam nie zawiera silikonów i substancji filmotwórczych. Jest to np. Barwa, a listę innych szamponów oraz wskazówki znajdziesz  tutaj: 1, 2


3. Zmocz włosy, nałóż odżywkę na skórę głowy i emulguj

Tak, to prawda, myjąc włosy odżywką musisz sięgnąć po większą porcję niż ta, gdybyś używała szamponu. Jednak prawdopodobnie i tak używasz znacznie większej ilości, niż potrzebujesz. Problem akuratnego porcjonowania rozwiązuje technika mycia. 
Odżywkę nakładamy powoli i tylko skórę głowy. Dlaczego? Tak jak już pisałam w tym poście, włosy wyglądają na przetłuszczone i nieświeże, kiedy łój pokryje pierwszy centymetr włosa począwszy od cebulki. Zazwyczaj wtedy kobiety decydują się na ich mycie. To co znajduje się na długości włosów to pył, kurz i różne inne zaplątane w nie farfocle, które doskonale zmyją się pod wpływem strumienia wody, a już na pewno dzięki spływającej wzdłuż nich masce.
Masowanie skóry odżywką doprowadza do zemulgowania łoju i treści maski, dzięki czemu łagodne detergenty mogą sobie poradzić ze zmyciem produktu oraz naszego brudu. Dlatego poświęć temu trochę czasu.


4. Wypłucz włosy

Resztki  powinny zostać bardzo dokładnie wypłukane zarówno ze skóry jak i włosów. Zdecydowanie trzeba to zrobić pod natryskiem, wymoczenie włosów w kąpieli może nie być zbyt dokładne.


5. Oceń efekt

Czy ta metoda spełniła Twoje oczekiwania? Czy włosy wyglądają tak, jak sobie tego życzyłaś? Jeżeli jest inaczej i mycie odżywką się nie powiodło, daj znać w komentarzu, spróbujemy znaleźć przyczynę i rozwiązanie.


Pozdrawiam, 
Lax

8 komentarzy:

 1. Próbowałam, ale u mnie się nie sprawdziło:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz coś poradzimy:) Napisz, czego używałaś

   Usuń
 2. O, i super! To ja kupię odżywkę jutro i przyjdę wtedy dokładnie przestudiować ten post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mycie odżywką jest trochę jak OCM... masować, masować i wytwarzać ciepło:)

   Usuń
 3. Hej. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam... Można umyć włosy szamponowym zdzierakiem (barwa) i dopiero odżywką? Czy albo jedno albo drugie? ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym poście proponuję mycie włosów sama odżywką.

   Usuń
 4. Droga Lax nax, chciałam Ci podziękować za wpis o myciu żółtkiem! Stosuję tę metodę drugi tydzien Moje włosy przestały wypadać. Dziś przy myciu wypadł mi 1 włos! Jestem zachwycona. W najbliższym czasie wypróbuję metody z odżywką. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Cenię Czytelników, którzy mają swój mały wkład w bloga. Jeżeli jesteś Anonimem, proszę, podpisz się imieniem lub nickiem :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...