21 lutego, 2015

Mycie włosów sodą oczyszczoną

Mycie włosów sodą oczyszczoną - jedna z metod No-Poo, pojawiła się na wegańskich, amerykańskich blogach jako alternatywa dla szamponów i innych emulsji zawierających detergenty. Powody jej stosowania były dwa. Po pierwsze soda jako pojedynczy składnik może być zamiennikiem dla alergizujących, wieloskładnikowych produktów. Po drugie Amerykanki cenią ekologiczne podejście i przygotowywanie własnego szamponu bez konieczności utylizowania plastikowych opakowań odpowiadało ich przekonaniom. Soda jest całkowicie biodegradowalna, a dodatkowo nieszkodliwa dla organizmu człowieka jako środek spożywczy (stosowana jest m.in. do wypieków w kuchni). Możliwość zrobienia własnego szamponu z jednego składnika, o wysokiej dostępności i bardzo niskiej cenie wydaje się doskonała.

Po pierwszych eksperymentach, które niekiedy trwały przez kilkanaście miesięcy, dziewczyny zaczęły zwracać uwagę na rzeczywisty wpływ sody na włosy. Jej silne właściwości myjące zaczęły być przyrównywane do zastosowań sody w gospodarstwie domowym: do czyszczenia armatur, zatłuszczonych powierzchni, prania dywanów, czyszczenia sreber, usuwania spalenizny, doczyszczania butelek, w których przechowywany był olej... Czy włosy powinny być myte tak silnym środkiem?

Soda jest substancją wybitnie zasadową (ph ok. 9,5). Tak wysokie ph potrafi poważnie zniszczyć włosy. Włosy powinny mieć kontakt wyłącznie z substancjami, których ph mieści się w określonym przedziale (4-8), w innym przypadku wiązania keratyny budującej włos rozpuszczą się. Dotyczy to również ph zbyt niskiego, czyli substancji bardzo kwaśnych. Efektem jest zniszczenie i przesuszenie włosów na długości. Skóra głowy również ma określone ph i jest wysoce prawdopodobne, że nieodpowiednie ph wywoła w końcu jej podrażnienie. Ponadto naturalne lekko kwaśne ph skóry zapobiega namnażaniu się na jej powierzchni bakterii.

źrodło obrazka:
http://blog.kanelstrand.com/2014/01/
baking-soda-destroyed-my-hair.html
Niektórzy sądzą, że kwestię ph zmienia odpowiednio dobre rozpuszczenie sody w wodzie. Kanelstrand przeprowadziła eksperyment z papierkami lakmusowymi, który wykazał, że rozpuszczenie sody nawet w 20 kubkach wody obniża ph z 9,5 do 9. Udało jej się otrzymać roztwór sody i wody o ph równym 7, ale dopiero wtedy, gdy do jednej łyżki pochodzącej z roztworu 20 kubków wody i łyżki sody dodała 1 kubek wody. Niestety nie zdecydowała się sprawdzić, czy tak rozcieńczonym roztworem można jeszcze umyć włosy.


Jako środek nadający błysk i eliminujący plątanie włosów po myciu sodą stosuje się kwaśną płukankę octową (ACV - apple cider vinegar) lub inną (cytrynową, aloesową). Domyka ona rozchylone łuski włosa przywracając włosom błysk. Nietrudno jednak nie odnieść wrażenia, że włos przechodzi małą torturę, ponieważ to co się z nim dzieje, to po prostu nieustanne rozpulchnianie łusek (rozchylanie zasadą i zamykanie kwaśnym ph). Jednorazowe mycie włosów sodą nie powinno im zaszkodzić, jednak powtarzanie tego zabiegu trwale je niszczy. Nawet słabe zasadowe substancje stosowane przez dłuższy czas mogą zniszczyć wiązania keratyny, dlatego nie tyle powinno się ograniczyć kontakt włosów z substancjami o ph nie mieszczącym się w przedziale 4-8, ale stosować tylko produkty o ph 4-6. Robiąc płukankę octową czy cytrynową dobrze jest przestrzegać stosunku wody do octu i cytryny tak, aby ph tego roztworu mieściło się we wskazanym przedziale.

Nie oznacza to, że soda nie ma dla włosów zastosowania. Można wykorzystać ją do zdejmowania nieudanego farbowania zarówno chemicznego jak i henny, pamiętając jednak o jej szkodliwym wpływie.

Soda jest łatwa w użyciu i dodatkowo zawsze domyje nasze włosy, jednak warto poszukać innych, delikatniejszych sposobów oczyszczania włosów. Można się spodziewać, że szkody staną się widoczne dopiero z czasem.

Jak myć włosy sodą?

Na dwa sposoby: stosujemy jako suchy szampon do wyczesywania i zmycia wodą oraz w formie pasty (soda+woda). Ilość składników w paście jest orientacyjna, generalnie dobry jest stosunek 50/50.

Sody nie trzeba trzymać na włosach długo, dosłownie minuta we włosach i na masaż łącznie wystarczy. Pamiętajcie nie tylko, żeby dobrze ją spłukać, ale też o kwaśnej płukance na koniec!

Jestem ciekawa, jakie są Wasze doświadczenia z sodą? Jak wyglądają włosy po soda-poo? :)

Na koniec webbiliografia, także zagraniczna oraz uzupełnienie tego wpisu ciekawymi artykułami:

- wypłukiwanie farby sodą (Przystanek Uroda):
http://przystanekuroda.pl/mycie-wlosow-soda-oczyszczona/

- ph a rozpulchnianie włosów (BlondHairCare):
 http://www.blondhaircare.com/2014/09/rozmiekczenie-rozpulchnienie-wosa-o-co.html

- ph produktów włosowych a ph skóry głowy i włosów  (Kascysko):
http://kascysko.blogspot.com/2012/05/rola-ph-w-pielegnacji.html


- Dlaczego soda niszczy włosy (Empowered Sustenance, ang):
http://empoweredsustenance.com/no-poo-method-damages-hair/

- wątki na forum The Long Hair Community (ang):

- Podsumowanie trzyletniego doświadczenia z myciem włosów sodą (Kanelstrand, ang): http://blog.kanelstrand.com/2014/01/baking-soda-destroyed-my-hair.html

- "Jak moje włosy zostały zniszczone przez lata oczyszczania sodą" (Smithspirations, ang)
http://smithspirations.com/2014/07/28/what-years-of-baking-soda-no-poo-did-to-my-long-healthy-hair-or-when-a-natural-living-experiment-fails/

- Dlaczego soda+ACV niszczą strukturę włosa i czym je zastąpić (Future Derm, ang)

3 komentarze:

 1. Myję włosy sodą i octem cały czas- pierwszy raz spotykam się z opinią, że jest ona szkodliwa dla włosów. Włosy po takiej kuracji mniej wypadają i są zdecydowanie bardziej lśniące i duużo lepsze niż przed myciem szamponem. Teraz sama nie wiem co o tym myśleć. Jedynym moim problemem jest łupież, którego nie umiem się pozbyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według źródeł, które zalinkowałam szkodliwy efekt sody na włosach widać dopiero po jakimś czasie. Ale to prawda, za pierwszym razem soda rzeczywiście poprawia wygląd włosów. Dziewczyny, które myły włosy sodą przez długi czas (pół roku, rok) zauważyły, że włosy się po prostu wykruszają i łamią bez żadnej możliwej do wskazania przyczyny - poza używaniem sody. Przeszukaj linki z posta, tam są dokładne historie w języku angielskim.

   Łupież może wynikać z zaburzenia ph skóry głowy, najpierw kontaktuje się ona z zasadą a potem z płynem o kwaśnym odczynie. Może stąd to wynika?

   Usuń
 2. po myciu wodą z sodą w proporcji 50:50 włosy przy głowie są czyste, ale z końcówek ciężko jest wypłukać sodę, włosy są sztywne, a przy czesaniu zostają na grzebieniu małe drobinki..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Cenię Czytelników, którzy mają swój mały wkład w bloga. Jeżeli jesteś Anonimem, proszę, podpisz się imieniem lub nickiem :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...