23 lutego, 2015

Pielęgnacja włosów Elżbiety Bawarskiej (cesarzowej Austro-Węgier)

Jeżeli interesowaliście się kiedyś sylwetkami kobiet w historii powszechnej na pewno kojarzycie Elżbietę Bawarską, znaną też jako Sissi. Jej piękne, długie i niesamowicie gęste włosy są legendarne. Najbardziej lubię je podziwiać na fotografiach z tamtego okresu, ponieważ odnoszę wrażenie, że ich ilustracja na przepięknych skądinąd obrazach, ma lekką wartość fantazyjną. Znajdujące się obok zdjęcie odzwierciedla faktyczny stan włosów Elżbiety. To, co się rzuca w oczy, to nieprawdopodobna gęstość, ale też prawdziwa wirtuozja fryzjera, który stworzył naprawdę wspaniałe upięcie. Jako ciekawostkę dodam, że na tej akurat fotografii widoczne są jej bokobrody, których podobno się wstydziła. Bokobrody jej męża, cesarza Franciszka, również wyjątkowo jej się nie podobały.

Dzięki zapiskom prowadzonym na austriackim dworze mamy dostęp do metod pielęgnowania włosów cesarzowej. Dokumenty te znajdują się dzisiaj w archiwum w Schonbrunnie, część z nich została udostępniona biografistom, takim jak Brigitte Hamman czy Egon Corti. Piszą oni, że życie na dworze jak i zabiegi, którymi poddawała się Sissi, były opisywane i skrupulatnie archiwizowane każdego dnia, także po to, by sumiennie prowadzić księgowość dworu. Informacje na ten temat, jakie zostały upublicznione nie są jednak obfite.

Nawet w tak niewielkiej ilości są jednak dla nas interesujące, ponieważ w czasach, kiedy nie produkowano szamponów, do utrzymania higieny włosów wykorzystywano wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Jak widać na licznych zdjęciach Elżbiety oraz innych kobiet z epoki, miały taką samą o ile nie lepszą wartość pielęgnacyjną.

Mycie włosów Sissi zajmowało cały dzień, a zaangażowanych w tę czynność było kilka osób. Zaskakujące, ale myto je tylko raz na dwa tygodnie. W takich chwilach w mojej głowie pojawia się pytanie, czy delikatne i nieczęste mycie włosów rzeczywiście wpływa na intensywność przetłuszczania skóry głowy, i czy pomiędzy zabiegami mycia stosowano jakieś ziołowe suche szampony lub ziołowe płukanki, które obmywały włosy ze świeżych zabrudzeń i być może same w sobie hamowały wydzielanie łoju?

Szampon stanowiła mikstura 12 jaj oraz butelki koniaku. Podobno niektóre alkohole takie jak koniak i brandy nie działają wysusząjco na włosy, ale nie wiem, czy to prawda. Według źródeł jajko odpowiadało za nabłyszczenie pasm włosów, a koniak oczyszczenie włosów. Zastanawiam się, czy nie odwrotnie :) Z drugiej strony Arsenic tak pisze o obecności alkoholu w kosmetykach:  
"Ciekawostką w przypadku alkoholu zawartego w kosmetykach jest jego właściwość: alkohol w stężeniu ponad 50%, stosowany na skórę, powoduje jej odtłuszczenie gdy natychmiast po zastosowaniu jest usunięty. Gdy jednak pozwala mu się wyparować ze skóry, wówczas nie powoduje odtłuszczenia." za: Arsenic

By zapobiec rozdwajaniu się końcówek przygotowywano miksturę soku z pokrzywy, soku z cytryny oraz octu jabłkowego. Nie wiadomo jednak, czy płyn stosowano na skórę głowy, czy polewano nim włosy. Mam podejrzenie, że właśnie ta mieszanka mogła służyć nie tylko do odświeżania włosów pomiędzy myciami, ale mogła też hamować nadmierne ich przetłuszczanie.

Niewiele osób wie, że Elżbieta zaczęła farbować włosy henną, kiedy pojawiły się u niej pierwsze siwe włosy. Nie wiemy jednak jaką dokładnie hennę stosowała, by uzyskać swój orzechowy odcień. Na pewno mieszała ją z mlekiem, dzięki czemu henna nie podsuszała włosów.Ostatni portret jest moim ulubionym - splecenie tak długich włosów oraz rąk jednocześnie, wywołuje mój uśmiech :)

2 komentarze:

 1. Henna z mlekiem? A czy teraz używa się jeszcze tej metody? :)
  Ciekawy post!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hej, z tego co wiem nadal się używa :), najlepiej wykorzystać pełnotłuste mleko. Dzięki temu henna nie wysusza w takim stopniu włosów, łatwiej się je rozczesuje i tracą sztywność.

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz. Cenię Czytelników, którzy mają swój mały wkład w bloga. Jeżeli jesteś Anonimem, proszę, podpisz się imieniem lub nickiem :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...